Sub Heading

VE VÝSTAVBĚ
Mapa pokrytí VDSL Internetem

Náš inovativní VDSL připojení nyní v novém kabátku! Prozkoumejte naši interaktivní mapu pokrytí a objevte, jak VDSL mění pravidla hry ve světě rychlosti a spolehlivosti internetového připojení.

Zadejte adresu

Nově si u optického připojení a Internetu VDSL můžete nechat přidělit adresu IPv6

Tak tohle je opravdu skvělá novinka, především pro technicky zdatnější zákazníky!

IPv6 je označení protokolu pro komunikaci v současném Internetu, tedy v počítačových sítích, ze kterých se Internet skládá. Nahrazuje starší protokol IPv4, byl vyvinut především, aby vyplňoval jeho nedostatky. Přináší významné rozšíření adresního prostoru, tedy možnost přidělit více zařízením vlastní IPv6 adresu, zlepšení schopnosti přenášet vysokou rychlostí data.

Pro používání IPv6 není ze strany uživatele v běžně používaných operačních systémech nutná žádná speciální příprava. Stejně jako pro IPv4 je však nutné příslušné nastavení síťových prvků (routerů), a především, aby IPv6 podporoval poskytovatel internetového připojení.

Větší adresní prostor

IPv6V současnosti hlavním důvodem pro převzetí IPv6 je větší adresní prostor: adresy v protokolu IPv6 jsou dlouhé 128 bitů, oproti 32 bitům u IPv4. Také se zjednodušuje správa středních až velkých sítí, díky nepotřebnosti složitých schémat podsítí. To se ale běžného domácího uživatele internetu VDSL týkat nebude.

Adresy IPv6 k optickému i VDSL připojení

Adresa IPv6 má také nevýhody

Adresní prostor IPv6 má však také nevýhody, výměnou za rozšířený adresní prostor je jisté zvýšení režijních přenosů oproti IPv4, což může nepříznivě ovlivnit oblasti s omezenou šířkou přenosového pásma (lze využít komprese hlavičky paketů ke zmírnění tohoto problému). Nejviditelnější výhodou je zapamatování adresy IPv6, což je prakticky nereálné, kvůli její délce. Je proto vhodné využívat DNS.

Další články