Connectivity poskytují i adresu IPv6

Adresy IPv6 nově u optického připojení a Internetu VDSL

Jako jeden z prvních poskytovatelů internetu začínáme od prosince 2022 poskytovat adresy IPv6, nově u optického připojení a Internetu VDSL. U těchto služeb bylo doposud možné mít jen statickou adresu ve starším formátu IPv4, což ovšem nevyhovuje správcům sítí, kteří již nasadili novější standard. Nyní se již ledy konečně pohnuly a tak můžete žádat o přidělení novějšího formátu adres.

Adresy IPv6 k optickému připojení
Adresy IPv6 od Connectivity,cz
Kočička pro štěstí
Repeater zvýší pokrytí signálem wifi a už nebudou žádné mrtvé zóny

Nově si u optického připojení a Internetu VDSL můžete nechat přidělit adresu IPv6

Tak tohle je opravdu skvělá novinka, především pro technicky zdatnější zákazníky!

IPv6 je označení protokolu pro komunikaci v současném Internetu, tedy v počítačových sítích, ze kterých se Internet skládá. Nahrazuje starší protokol IPv4, byl vyvinut především, aby vyplňoval jeho nedostatky. Přináší významné rozšíření adresního prostoru, tedy možnost přidělit více zařízením vlastní IPv6 adresu, zlepšení schopnosti přenášet vysokou rychlostí data.

Pro používání IPv6 není ze strany uživatele v běžně používaných operačních systémech nutná žádná speciální příprava. Stejně jako pro IPv4 je však nutné příslušné nastavení síťových prvků (routerů), a především, aby IPv6 podporoval poskytovatel internetového připojení.

Větší adresní prostor

IPv6V současnosti hlavním důvodem pro převzetí IPv6 je větší adresní prostor: adresy v protokolu IPv6 jsou dlouhé 128 bitů, oproti 32 bitům u IPv4. Také se zjednodušuje správa středních až velkých sítí, díky nepotřebnosti složitých schémat podsítí. To se ale běžného domácího uživatele internetu VDSL týkat nebude.

Adresy IPv6 k optickému i VDSL připojení

Adresa IPv6 má také nevýhody

Adresní prostor IPv6 má však také nevýhody, výměnou za rozšířený adresní prostor je jisté zvýšení režijních přenosů oproti IPv4, což může nepříznivě ovlivnit oblasti s omezenou šířkou přenosového pásma (lze využít komprese hlavičky paketů ke zmírnění tohoto problému). Nejviditelnější výhodou je zapamatování adresy IPv6, což je prakticky nereálné, kvůli její délce. Je proto vhodné využívat DNS.

Vyčerpání adres IPv4

Adresní prostor IPv4 byl vyčerpán v roce 2011, kdy mezinárodní organizace IANA rozdělila poslední bloky adres regionálním správcům (RIPE, AFRINIC, APNIC, ARIN, LACNIC). V držení některých regionálních správců ještě zůstávají volné IP adresy, jejichž očekávané datum vyčerpání se liší. Jednotlivé regiony postupně přecházejí do režimu rozdělování posledního bloku /8 (kromě LACNIC který si jako poslední ponechal jen /9), který se obvykle rozděluje po menších částech a za specifických pravidel, což způsobuje zpomalení rozdělení posledních IPv4 bloků.

Předchozí odhady doby než dojde k vyčerpání adresního prostoru IPv4 se velmi široce rozcházely. Paul Wilson (ředitel APNIC) v roce 2003 uvedl, že na základě současného tempa nasazení bude dostupný prostor dostatečný do roku 2023. V září 2005 zpráva publikovaná Cisco Systems uvádí vyčerpání fondu dostupných adres pouze ve čtyřech až pěti letech.[19] V listopadu 2007 předpovídala denně aktualizovaná zpráva vyčerpání IANA fondu nepřiřazených adres na květen 2010.

Adresy IPv6 k optickému připojení

Jak vypadá IPv6 adresa

IPv4 adresu a IPv6 adresu rozlišíte na první pohled. Příkladem IPv4 adresy je 192.168.1.1, příkladem IPv6 adresy je 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334.

Co je IPv6

IPv6 je nový komunikační protokol sítě Internet, který umožňuje připojit 2na128, tedy více než 340 bilionů bilionů bilionů zařízení.

Connectivity.cz banner

Inovace Optického a VDSL připojení

S naším inovativním přístupem k poskytování internetového připojení posouváme hranice rychlosti a spolehlivosti pro firmy. Adresy IPv6 jsou přidělovány k našim optickým i VDSL připojením, což znamená nejen nesrovnatelnou rychlost, ale také dostatečnou kapacitu pro budoucí rozvoj. Optimalizujte svou firemní síť s širokopásmovým připojením, které nese s sebou výhody moderních technologií a zabezpečení při zachování profesionálního standardu.

Výhody adresy IPv6 pro firmy

Rozšiřujeme možnost přidělení adresy IPv6 s cílem poskytnout našim firemním klientům ještě širší možnosti a zlepšit výkonnost jejich internetového připojení. S tímto posunem nabízíme firmám stabilitu a odolnost v čele s rostoucím počtem připojených zařízení. Přijměte výhody moderních IP adres s naším optickým a VDSL připojením a buďte připraveni na digitální budoucnost, kde rychlost, kapacita a bezpečnost hrají klíčovou roli v každodenním podnikání.

Další články