FAQ
Rychlost stahování stanovuje, jak rychle se k vám mohou přenášet data. Ovlivňuje to například dobu stahování velkých souborů, aktualizací her nebo načítání stránek s mnoha fotografiemi. Rychlost stahování se měří v megabitech za sekundu (Mbps). Jeden gigabit je 1000 Mbps, dva gigabity jsou 2000 Mbps.
Rychlost nahrávání měří, jak rychle se data přenáší od vás. Ovlivňuje například, jak vypadáte při videohovorech, jak rychle můžete nahrávat soubory do cloudu a jak dlouho trvá přidání příloh k e-mailům. Rychlost nahrávání se měří v megabitech za sekundu (Mbps).
Když máte internet s rychlostí 1 nebo 2 gigabity, vaše rychlost internetu může být 1000–2000 Mbps. Jak rychlé připojení skutečně budete mít, záleží na tom, jakým způsobem jste připojeni k internetu. Například Wi-Fi je pomalejší než přímé připojení přes Ethernet. Kromě toho může mít vaše zařízení, ethernetový adaptér nebo Wi-Fi karta nižší maximální rychlost než váš router nebo internetové připojení.
Ping měří, jak rychle vaše zařízení dostane odpověď od serveru. Nízký ping je lepší, zejména v aplikacích, kde je klíčové načasování, jako například u online her nebo živého vysílání. Ping se měří v milisekundách (ms).
Jitter měří výkyvy v rychlosti, kterou je datový proud odesílán. Vysoký jitter může ovlivnit streamování a videohovory, což způsobí, že obraz i zvuk budou vypadat trhaně nebo budou obsahovat výpadky. Jitter se měří v milisekundách (ms).
IP adresa je řada čísel, která identifikuje vaši osobní síť ve vnějším světě. Stejně jako se balíčky, které si objednáte, posílají na vaši domácí adresu, data, která požadujete, se posílají na vaši IP adresu. Stejně jako vaše domácí adresa, telefonní číslo nebo číslo SPZ je i tato informace citlivá a neměla by se veřejně sdílet.